تبلیغات
براسان - بیماری مارک

بلوچستان


Admin Logo
themebox Logo
نویسنده :انس حسین بر
تاریخ:چهارشنبه 20 بهمن 1389-08:47 ب.ظ

بیماری مارک

بیماری مارک اولین بار توسط دامپزشکی مجارستانی به نام جوزف مارک در سال 1907 تشخیص داده شد که در آن زمان یک مشکل عمده در صنعت طیور بود.این بیماری تمام ماكیان را مبتلا می سازد و عامل بیماری توسط یک ویروس از خانواده آلفاهرپس ویروس( Alphaherpesvirus) ایجاد میشود.. با اینكه بیش از100سال از اولین گزارش بیماری مارك می گذرد. هنوز این بیماری از جمله مشكلات عمده صنعت مرغداری در اغلب كشورها محسوب می گردد

 از ویژگی های این بیماری فلج پاها و بال ها است كه در شكل حاد بیماری همراه با تومور غدد تناسلی، ماهیچه ها و پوست می باشد. عفونت در این بیماری در چند هفته اول زندگی از راه دستگاه تنفس كه تنها راه انتقال بیماری است ایجاد می شود. ویروس بیماری در اندام هایی مثل طحال و تیموس منتشر می گردد كه موجب تضعیف سیستم ایمنی پرنده می گردد كه این امر عواقب جدی به همراه دارد كه از خود عوارض بیماری مارك مهمتر می باشد. زیرا موجب افزایش حساسیت به بیماری های دیگر و عمل نكردن واكسن های بعدی خواهد شد. ویروس این بیماری در شرایط خشك ماهها زنده می ماند و دمای زیر صفر را به خوبی تحمل می كند این ویروس تقریباً در تمام دوره زندگی پرندگانی كه پس از ابتلا به بیماری جان سالم بدر برده اند و همچنین از پرندگان واكسینه شده از راه اپی تلیوم فولیكولهای پر دفع می شود. عمده ترین روش انتقال این ویروس از طریق هوا می باشد.
از آنجایی که این ویروس از طریق تخم منتقل نمی شود لذا مسئله تولد همراه با بیماری منتفی است. (انتقال عمودی ندارد) ویروس در اپی تلیوم فولیکول های پر بالغ می شود و پرندگان دیگر از طریق استنشاق غبار و گرد آلوده مبتلا می گردند.
این بیماری را باید دارای واگیری بسیار بالا دانست که ماهها تا سالها می تواند پرندگان را آزار دهد ، بطوریکه پرندگان مبتلا غیر از گرد و غبار می تواند به عنوان ناقل عمل نمایند. دوره کمون بیماری از سه هفته تا چند ماه مطرح است. جوجه ها گرچه در سنین بسیار پایین آلوده می شوند اما بیماری بصورت بالینی خود را در 8 تا 24 هفتگی نشان میدهد.
سه سروتایپ برای ویروس عامل بیماری وجود دارد. نوع یک و دو آن در جوجه ها دیده می شود اما نوع سه آن به هرپس ویروس بوقلمون ها (
HVT) مربوط است. سویه های سروتایپ یک می تواند به کم حدت ، متوسط و با حدت بالا تقسیم گردد. اطلاعات کاملی مبنی بر فراوانی وقوع سروتایپ های مختلف به تفکیک وجود ندارد.
بیماری به اشکال مختلف بروز می کند.
این بیماری را می توان از روی علائم بالینی ماکرو و میکروسکوپیک تشخیص داد. حضور ویروس بدون وجود علائم بالینی می تواند با جداسازی ویروس یا بوسیله تست های سرولوژیک مشخص گردد.
این بیماری ممکن است با لکوز لنفوئید اشتباه شود که وجه تفریق این دو با یکدیگر سن عفونی شدن پرنده ، محل جراحات ، حضور یا عدم حضور فلجی و .. است.
اشکال مختلف بروز بیماری:
شکل کلاسیک بیماری: بیماری در 2 تا4 ماهگی بروز می كند و با فلج نامتقارن مشخص می شود به صورتی كه یكی از پاها به طرف جلو كشیده و پای دیگر در زیر بدن نگه داشته می شود. گهگاهی هم اعصاب گردنی درگیر می شوند در این حالت مرغ گردن خود را كشیده و سیخ نگه می دارد. درگیری اعصاب ناحیه سینه و دستگاه تنفس منجر به ظهور نشانه های تنفسی و درگیری اعصاب دستگاه گوارش منجر به بروز انباشتگی چینه دان، اسهال و از دست دادن وزن می شود. تلفات در این شكل از بیماری متغیر است ولی به ندرت از 10 تا 15% تجاوز می كند.
در شکل کلاسیک بیماری ، عفونت تأخیری و پنهان سلوهای
T لنفوسیت مسئول ایجاد حالت ناقل در پرنده های بهبود یافته است. در برخی موارد هم لنفوسیت های عفونی به سمت نئوپلازی پیش می روند.
بیماری کلاسیک مارک با بزرگی اعصاب محیطی تا سه برابر اندازه طبیعی مشخص میشود. شایعترین اعصاب که عفونی میشوند براکیال و شبکه سیاتیک ، سلیاک ، واگ شکمی و اینترکاستال هستند. در شکل حاد ، لنفوما و بزرگ شدگی کبد ، ریه ها ، قلب و گوناد ها و کلیه محتمل است.
فلج زود گذر: در این شكل بیماری فلج ناگهانی بخصوص در ناحیه پاها و گردن ظاهر می شود. بیماری در حدود سن 5 هفتگی ظاهر می شود و به ندرت در مرغ های مسن و بالغ دیده می شود.
شكل چشمی: بیماری فقط در پرندگان بالغ بروز می كند. عنبیه كه معمولاً رنگ نارنجی روشن دارد به رنگ خاكستری درمی آید. مردمك ها شكل بی قاعده پیدا می كند، پرنده كور می شود ولی در صورتی كه آب و دان در دسترس پرنده قرار گیرد و قادر به پیدا كردن آنها باشد نمی میرد.
شكل حاد بیماری: این شكل بیماری در سنین پایین نیز می تواند بروز كند ولی اكثراً در سنین 10 تا 20 هفتگی مشاهده می شود و در بعضی اوقات تا سن 50 الی 60 هفتگی هم بیماری ادامه پیدا می كند. این شكل بیماری در حال حاضر معمول ترین شكل بیماری است كه با تلفات بالا تا حدود 30% حتی در گله های واكسینه شده همراه است. تلفات ممكن است تا 80% برسد. در این شكل از بیماری پرنده رنگ پریده وپژمرده به نظر می رسد و وزن از دست می دهد و بعد ازچند هفته تلف می شود. در گله آلوده به این شكل بیماری معمولاً درصد تولید 5% پایین ترازحد استاندارد است. در این شكل از بیماری خیلی از پرندگان بدون نشانه و به طور ناگهانی می میرند در حالی كه تعدادی دیگر قبل از مرگ كسل به نظر می رسند و یاممكن است نشانه های عمومی بیماری را از خود نشان دهند. در شکل حاد ، بیماری به سرعت ظهور می یابد و می تواند به مرگ و میر بالایی منجر شود. مرگ اغلب درطی یک هفته رخ میدهد. این عفونت حاد در لنفوسیت ها رخ میدهد و به طور معمول با منشاء
B-cell بوده و باعث تولید آنتی ژن هایی خواهد شد که سبب مرگ سلول می شوند. بیماری می تواند به فلج پیش رونده پرها و پاها منجر شود و در برخی موارد هم علائم تنفسی مشاهده می گردد. پیش گیری و كنترل بیماری از طریق واكسیناسیون جوجه های یكروزه بهترین روش پیشگیری است. بروز این بیماری در گله ها و شیوع آن ، بین 10 تا 50 درصد بوده و مرگ و میر تا 100 درصد نیز گزارش شده است . مرگ و میر در گله های درگیر با بیماری برای هفته های کوتاه ، بصورت بالا یا متوسط ادامه پیدا میکند . تلفات ناشی از این بیماری ممکن است تا هفته چهلم نیز ادامه پیدا کند . پرندگان درگیر با این بیماری ، به سایر بیماریهای باکتریایی یا انگلی دیگر حساس تر خواهند بود .
ویروس عامل این بیماری در هوای با دمای بالا و مرطوب ( در صورتیکه همراه با سلول باشد ) ، مدت زیادی زنده خواهد ماند ( 65 هفته ) . این ویروس همچنین به انواعی از مواد ضدعفونی کننده چون ترکیباشت چهارتایی آمونیوم و فنولها مقاوم است . این ویروس در صورت سرد و گرم شدن هوا ، بسرعت غیر فعال می شود .
نشانه های بیماری مارک:
1- پارالیز پاها ، بالها و گردن
2- کاهش وزن و افت شدید تولید
3- غیرعادی شدن مردمک چشم و یا خاکستری شدن عنبیه
4- التهاب و همچنین زبر شدن پوست اطراف فولیکولهای پر
ضایعات پس از مرگ :
1- بافتهای نکروزه سفید تا خاکستری در کبد ، طحال ، کلیه ها ، ریه ها ، گنادها ، قلب و ماهیچه های اسکلت
2- ضخیم شدن تنه های عصبی
3- تراوشات میکروسکوپیک لنفوئید .
این بیماری را بایستی از بیماریهایی چون :
Lymphoid Leukosis ، بوتولیسم ، کمبود تیامین ، کمبود کلسیم ، کمبود فسفر ، کمبود ویتامین D ، بخصوص در آغاز دوره تخمگذاری تفریق نمود .

کنترل بیماری مارک
ایمنی زودهنگام به روش واکسیناسیون داخل تخم مرغ (
In ovo ):
یکی از مسایل مهم در حفاظت علیه بیماری مارک مواجه جوجه ها با ویروس عامل بیماری مارک و همچنین سایر پاتوژنها ، هنگام قرار گرفتن در مرغداری یعنی یک تا سه روز پس از بیرون آمدن از تخم میباشد.بر اساس این فرضیه که هر چه فاصله بین اولین واکسیناسیون با عامل بیماریزا طولانی تر باشد، پاسخ ایمنی بوجود آمده قویتر خواهد بود ، روش واکسیناسیون داخل تخم مرغ (
In ovo ) در روز 18 جنینی ایمنی مناسبی ایجاد می کند. تجویز موفقیت آمیز واکسن داخل تخم مرغ ،درصد جوجه های را که خوب واکسینه نشده اند را کاهش داده و در نتیجه تعداد جوجه های در معرض خطر را کاهش میدهد.ولی باین وجود علیرغم استفاده گسترده و موفقیت آمیز از این روش در ایالات متحده آمریکا هنوز مکانیسمهای ایجاد ایمنی توسط این روش مشخص نشده اند.Sharmaet al تولید اینترفرون((Interferon را در نمونه های هموژنیزه ریه جوجه ،3تا 7 روز بعد از واکسیناسیون را مورد بررسی قرار دادو مشاهده کرد در نتیجه واکسیناسیون به روش داخل تخم مرغی ، عیار اینترفرون در مقایسه با جوجه هایی که در سن یک روزگی واکسن دریافت کرده بودند بطور قابل توجهی بالاتر است.اگر چه نوع اینتر فرون تولید شده مشخص نشد ولی بهر حال اینتروفرونها موجب افزایش فعالیت سلولهای کشنده طبیعی NKC ، افزایش پادگنهای سازگار نسجی نوع یک و دو MHC I and II)MajorHistocopatibility Complex) و افزایش ترکیبات مورد نیاز برای عرضه نوناپپتیدها(Nonapeptides) توسط پادگنهای سازگاری نسجی نوع یک می گردد.بعلاوه اینترفرون با تحریک ماکروفاژها تولید اکسید نیتریک سنتاز القا شونده Inducible Nitric Oxide Synthase(iNOS) را افزایش میدهد که تولید اکسید نیتریک (NO) کرده و تکثیر ویروس بیماری مارک را متوقف می نماید.هنوز معلوم نیست در واکسیناسیون داخل تخم مرغ پاسخهای ایمنی ذاتی با سرعت بیشتری تکوین می یابد یا ایمنی اکتسابی؟ که پاسخ این سوال زمانی مهم است که استفاده از سیتوکینهای نوترکیب (RecombinantCytokines) رنگ واقعیت بخود بگیرد. بهر حال درک بهتر از نحوه ایجاد ایمنی حفاظتی علیه بیماری مارک برای بررسی امکان استفاده از سیتوکینهای نوترکیب به روش واکسیناسیون داخل تخم برای تحریک سیستم ایمنی ،حایز اهمیت زیادی است.
ایجاد پاسخهای ایمنی ذاتی و اکتسابی رویدادهای مهمی هستند که منجر به فعال شدن پاسخهای ایمنی ذاتی و ایجاد پاسخهای ایمنی اختصاصی میشوند ،طی هفت روز اول پس از عفونت رخ داده و رابطه نزدیکی با روندهای بیماریزایی در سنین پائین دارند.36تا48 ساعت پس از تلقیح داخل نایی ویروس بیماری مارک از نوع آزاد مشتق از اپی تلیوم فولیکول پر ،میتوان ویروس را در طحال تشخیص داد.در مطالعاتی که از ویروسهای وابسته به سلول استفاده کرده اند،3تا4 روز بعد از عفونت می توان ویروس را در طحال با استفاده از روشهای جداسازی ، تشخیص پروتئین ویروس با روش ایمییونوفلورسانس
Immunoflourscence و آزمونهای شیمی – بافتیHistochemical assays تشخیص داد.عفونت لیز کننده زودهنگام در لنفوسیتهایB آغاز شده و کمی بعد میتوان ویروس مارک را در لنفوسیتهای T فعال شده (و نه در حال استراحت) تشخیص داد.تصور میشود انتقال ویروس از لنفوسیتهایB به لنفوسیتهای T توسط نوعی اینترلوکین تولیدی ویروس بنام vIL-8 تسهیل میشود و مشاهده اینکه vIL-8 قابلیت جذب سلولهای تک هسته ای خون محیطی را داراست ، تائیدی بر این فرضیه میباشد.بین 5-7 روز بعد عفونت، شکل مخفی عفونت درسلولهای T فعال آغاز میشود. طی این مدت و حداقل تا روز 14 پس از عفونت ،افزایش در میزان رونوشتهای نوکلئوتیدی مربوط به اینترفرونها و iNOS مشاهده میشود که میزان آن تحت تاثیر سویه ویروس میباشد.میزان IL-2تغییری نکرده با اینکه تولید سایر سیتوکینها نیز تحریک میشود ولی افزایش تولیدIL-6 و IL-8 آشکارا با میزان مقاومت لاین مرغی به بیماری مارک رابطه دارد.یک سیتوکین نامشخص بنام فاکتور حفظ نهفتگی Latency Maintaining Factor(LMF) نیز مشخص شده که در محیط آزمایشگاه قادر به مخفی کردن ویروس مارک در داخل لنفوسیتها میباشد ولی اثرات آن در داخل بدن معلوم نیست.
افزایش میزان لیز سلولی در محیطهای کشت لنفوسیتی با واسطه سلولهای کشنده طبیعی
NKC ،بین 3-4 روز بعد عفونت زمانیکه جوجه ها قبل از 3-4 هفتگی واکسنهایHVT و SB-1 یا واکسن دوگانه حاوی هر دو را دریافت نمایند ، گزارش شده است در حالیکه واکسیناسیون در سنین بالاتر منجر به این افزایش فعالیت نشد ،یعنی واکسن در یکروزگی موجب تکوین بهتر و قویتر پاسخهای ایمنی میشود. بعلاوه تفاوتهای در زمان فعال شدن NKC بعد از مواجهه با سویه های حاد یا بسیار حاد، بین لاینهای مرغی مشاهده میشود.
پاسخهای ایمنی اکتسابی شامل لنفوسیتهای
T سیتوتوکسیک Cytotoxic T lymphocytes(CTL) و پادتنهای خنثی کننده ویروس VN میباشد که ازروز 6-7 بعد عفونت قابل تشخیص میباشند.رابطه VN با ایجاد حفاظت در برابر بیماری بخوبی معلوم نمی باشد.ویروس بیماری مارک در داخل بدن بشدت وابسته به سلول میباشد و فقط لحظه ایجاد عفونت تنها لحظه ای است که میتوان ویروس را خنثی کرد.متاسفانه اطلاعات کمی درباره وقایعی که از لحظه مواجهه لنفوسیت B با ویروس آزاد، تا ورود و تکثیر ویروس در داخل آن، در دست است. هر چند مکانیسم چگونگی کاهش میزان عفونت لیز کننده توسط ویروس آزاد در سنین پائین بخوبی معلوم نیست ،ولی احتمالا ماکروفاژها نقش موثری در حذف کمپلکسهای ویروس- پادتن دارند . CTL ها هنگام نهفته شدن عفونت ایجاد میشوند و احتمالا نقش آنها در کنترل تکثیر ویروس طی مرحله آغاز مجدد فعالیت ویروس بعد از نهفتگی ، مهمتر از 7 روز اول بعد از عفونت میباشد.
رویدادهای اساسی بیماریزایی و ایمنی زایی تحت تاثیر فاکتورهای چندی دچار تغییر میگردند. مثلا حدتزا بودن سویه ویروس و عفونت در سن یکروزگی ممکن است مدت عفونت لیز کننده سلولی را افزایش داده و موجب تاخیر یا کاهش در بروز پاسخهای ایمنی شود.عامل موثر روی پاسخهای ایمنی در طیور تجارتی، واکسیناسیون میباشد.با فرض اینکه جوجه ها در روز خروج از تخم یا روز 18 جنینی واکسینه شده اند، درسن سه روزگی در یک محیط آلوده به ویروس مارک قرارداده میشوند.هنگام چالش با ویروس موجود در محیط ویروس واکسن در حال تکثیر خواهد بود و پاسخهای ایمنی ایجاد شده روند پیشرفت بیماری را بنحوی تغییر خواهند داد که منجربه کاهش تکثیر ویروس موجود در محیط شود زیرا تا آغاز تکثیر ویروس محیطی ،سیتوکینهای فعال شده ،ماکروفاژهای تولیدکننده اکسید نیتریک و سلولهای کشنده طبیعی فعال شده و
CTL های اختصاصی ویروس مارک در دسترس خواهند بود و جلوی تکثیر ویروس محیطی را خواهند گرفت. درک دقیقی از رویدادهای این مرحله برای ایجاد واکسنهایی برای مواجهه آینده با سویه های حادتر ،لازم میباشد.
گزارشاتی در مورد ایجاد پاسخهای ایمنی علیه پروتئینهای اختصاصی ویروس بیماری مارک نظیر
iNOS و اینترفرونها در دست میباشد.ولی در تمام تحقیقات فوق از ویروسهای وابسته به سلول استفاده شده و لازم است این موضوع روی ویروسهای آزاد نیز بررسی شود. بیشتر اطلاعات موجود در این زمینه مربوط به پاسخهای ایمنی اکتسابی میباشد که بیشتر از آزمایشات واکسیناسیون با گلیکوپروتئینهای تخلیص شده ویروسهای نوترکیب هرپس ویروس بوقلمونHVT و آبله پرندگان rFPV، بدست آمده است.نتیجه کلی در تمام موارد ،ایجاد VN علیه گلیکوپروتئین gB بود. ولی معلوم نیست این موضوع مکانیسم اصلی حفاظت علیه بیماری باشد. Omer et al گزارش دادند واکسیناسیون با rFPV-gB ایجاد CTLاختصاصی gB را نمود. CTLاختصاصی پادگن در جوجه های آلوده یا واکسینه علیه بیماری نشان داده شده است که علیه چندین پروتئین ویروس مارک ایجاد می شوند.برخی از این پروتئینها نظیر gB و gI نقش حفاظتی داشته و برخی نظیر rFPV-pp38 نقش حفاظتی ندارند.
آزمایشات نشان میدهد تفاوتهای ژنیتیکی بین لاینهای حساس و مقاوم مرغ به بیماری مارک، تا حدی به نحوه پاسخهای ایجاد شده توسط
CTL طی عفونت یا بعد واکسیناسیون بستگی دارد.البته سایر تفاوتها مانند زمان آغاز پاسخ سلولهای کشنده طبیعی به تفاوتهای ژنیتیکی مربوط میباشد.علاوه بر لاینهای مرغی با زمینه MHC متفاوت ، بعضا در لاینهای با زمینه MHCیکسان نیز تفاوتهای ژنیتیکی مشاهده می شود که لازم است با درک بهتر این تفاوتها تلاش در جهت ایجاد لاینهای مقاوم مرغی یا واکسنهای اختصاصی لاینهای مرغی انجام گیرد.
یکی از راههای ایجاد واکسن اختصاصی اینست که اپی توپ های شناسایی شده توسط
CTL ها در مرغهای متفاوت از نظر ژنیتیکی را بررسی کرده و دید که آیا CTLهای مربوط به زمینه های با MHC متفاوت نیز این اپی توپها را شناسایی می نمایند یا خیر؟
یکی از مسایل لاینحل وجود ایمنی ضدتوموری میباشد. پاسخهای ضدتوموری ،برای تحلیل ضایعات ایجاد شده مفید واقع می شوند.با اینحال هنوز پادگن هدف پاسخهای ایمنی ضد توموری مشخص نشده و معلوم نیست آیا ایمنی ضد تومور بر علیه پروتئینهای که توسط ویروس کدگذاری نشده اند بوجود می آید یا نه؟
همانطور که قبلا نیز ذکر شد ،سویه ویروس ، زمینه ژنیتیکی مرغ و نوع واکسن سرنوشت یک عفونت را تعیین مینمایند . با این وجود چند فاکتور دیگر نیز هستند که با کفایت پاسخهای ایمنی ایجاد تداخل می نمایند.ویروس کمخونی عفونی مرغ
Chicken InfectiousAnemia Virus(CIAV) از خانواده ویروسی Circoviridae - زمانیکه تکثیر ویروس با ایجاد CTLها علیه بیماری مارک یا رئوویروسها یا هر پاتوژن دیگری همزمان باشد ، با ایجادCTLها بطور موثر تداخل مینماید که لازم اثرات CIAVروی ایمنی باواسطه سلولی نیز مورد بررسی قرار گیرد.
پیشرفتهای زیادی در زمینه درک بیولوژی مولکولی بیماری مارک حاصل شده اما پیشرفت در زمینه درک نحوه پاسخهای ایمنی علیه این بیماری بهمان اندازه نبوده است و انتظار میرود با شناسایی سیتوکینهای پرندگان پیشرفتهای شگرفی در این زمینه حاصل شود. مثلا با استفاده از تکنیک تشخیص ژنهای فعال سلولی
Micro- arrays روی ماکروفاژها و لنفوسیتهای مرغی، میتوان ژنهای فعال در زمینه فعالیت و تنظیم پاسخهای ایمنی علیه بیماری مارک را تعیین نمود .

حفاظت القا شده بر علیه بیماری مارک توسط واکسن:
بیماری مارک علیرغم وجود برنامه های موفق واکسیناسیون ، هنوز بعنوان یک بیماری مهم از جنبه اقتصادی باقی مانده است. شاید مهم ترین مشکل در کنترل اصولی این بیماری تکامل مداوم سویه های ویروس عامل بیماری به سویه هایی با حدت بیشتر و برخورد سطحی و زودهنگام با ویروس عامل بیماری و القای ایمنی با استفاده از واکسیناسیون باشد.واکسیناسیون اگرچه به میزان زیادی از تلفات ناشی از این بیماری کاسته است ولی عمدتاً دو مشکل عمده پیش رو داریم: نخست اینکه واکسیتاسیون ایمنی کامل ایجاد نمی کند فقط از بروز شکل حاد بیماری و تشکیل تومور حلوگیری می کند. دومین چالش مشکل افزایش حدت ویروس مارک است که استفاده از یک واکسن مطمئن و مداوم را غیر ممکن نموده است.
در حال حاضر دو نوع واكسن مارك در ایران به مصرف می رسد :
الف)
H.V.T vaccine : این نوع واكسن از هر پس ویروس بوقلمون ساخته شده و مصرف آن در جوجه های تخمگذار در یكروزگی ضروری و اجباری است.
ب)
Rispens vaccine : این نوع واكسن از سویه ۹۸۸Rispens- cui و به صورت همراه با سلول كه در ازت مایع ۱۹۶ درجه سانتی گراد نگهداری می شود و در جوجه های یكروزه ، برابر دستورالعمل موسسه سازنده به مصرف می رسد.
واكسن دوگانه و به شكل همراه با سلول در جوجه های یكروزه مادرگوشتی و تخمگذار و جوجه یكروزه تخمگذار تجارتی در كارخانه جوجه كشی بایستی مصرف شود .
آمپول محتوی واكسن در واكسن های همراه با سلول باید در محلول ازت غوطه ور باشد و هیچگاه نباید گذاشت سطح ازت مایع بر اثر تبخیر كاهش پیدا نماید به نحوی كه آمپول واكسن خارج از محلول قرار گیرد .
البته موارد ضبط کشتارگاهی لاشه های مبتلا بفرم پوستی بیماری مارک (لکوز پوستی) بمیزان 1% بعنوان یک نشانه شکست برنامه واکسیناسیون در گله تلقی شده و فرآوری چنین لاشه هایی بر هزینه های تولید می افزاید،که خود شاهدی برعدم کفایت استراتژیهای کنونی واکسیناسیون میباشد.در این مقاله اساس حفاظت القا شده بر علیه بیماری مارک توسط واکسن از لحاظ ایمنی شناسی مورد بحث قرار گرفته و نقاطی که باید در آینده به آنها توجه کافی شود، ذکر خواهد شد.

ویروس مارک عامل بیماریزای زای در حال تغییر:
سویه های جدا شده از ویروس مارک در 4 پاتوتیپ دسته بندی می شوند:سویه خفیف ویروس (
m) ، سویه حاد ویروس v)) ، سویه خیلی حاد (vv) و سویه خیلی خیلی حاد ((vv+
تادهه 50 میلادی بیماری مارک به عنوان یک بیماری خفیف به شمار می رفت و سویه های جدا شده از این ویروس در این مدت احتمالا متعلق به پاتوتیپ های خفیف آن (
mMDV) بوده است. در نیمه دوم همان دهه و اوایل سال های 1960 سویه حادتری از این بیماری ظاهر شد که بیماریزایی قابل توجهی را ایجاد نمود . سپس این ویروس در طی سال های 1970 تا 1980 زهرابه آن به VV MDV تکامل یافت که همان سویه فوق حاد بیماری بود که تلفات سنگینی را بر صنعت طیور تحمیل نمود. از سال های 1990 به بعد، شدت بیماری زایی ویروس به مرور زمان افزایش پیدا کرد تا اینکه در طی سال های اخیردر اثر موتاسیون سویه خطرناک vv+ ظاهر شد. با توجه به وضعیت موتاسیون در ویروس به نظر می رسد که انتخاب طبیعی MDV را به سمت تولیدیک زهرابه خطرناکتر پیش می برد. ایمنی واکسیناسیون جلو تکثیر و تولید مثل ویروس را می گیرد ولی در عین حال با ویروس به رقابت می پردازد و ویروس برای ادامه حیات خود به سویه ای خطرناکتر جهش می یابد.
در کنترل بیماری مارک آنچه که برای ما خیلی مشکل ساز شده است آینده غیر قابل پیش بینی این بیماری است ، زیرا با تغییر زهرابه و افزایش حدت ویروس ، اثر واکسیناسیون تقلیل می یابد و همیشه باید به دنبال تولید واکسن های مطلوبترباشیم. همچنین معلوم گردیده كه واكسن مارك تنها از بروز تومورها و فلجی پیش گیری نموده و نمی تواند از مبتلا شدن پرندگان به ویروس مارك جلوگیری نماید. بنابراین رعایت معیارهای بهداشتی از طریق مدیریت خوب و در نتیجه در تماس قرار نگرفتن طیور با ویروس از اهمیت ویژه ای در جلوگیری از بیماری برخوردار است. رعایت مسائل تهویه برای دور كردن ذرات پرآلوده به ویروس در محیط جایگاه نیز در این زمینه قابل ذكر است .
استفاده از واكسن
DNA در کنترل عفونت‌های ویروسی:
امروزه واكسن
DNA برای مقابله با عفونت های ویروسی از جمله بیماری مارک و آنفلونزای پرندگان دردست طراحی و ساخت است . به دلیل توان ایمن زایی بالا، بسیار به صرفه تر از سایر واكسن ها است. هدف از تولید واكسنDNA محدود كردن تكثیر ویروس‌ها، پیشگیری از بیماری یا بهبود بیماری اولیه و كاهش بازگشت عفونت های بدون علامت است. واكسن DNA شامل كد كننده یك آنتی ژن یا ایمونوژن است كه پس از ورود یاخته و مواجهه با سیستم ایمنی بدن میزبان، مبادرت به تولید پاسخ های ایمنی هورمورال و سلولی می كند. با تزریق واكسن DNA در پوست، سلول های عرضه كننده آنتی ژن مستقیما با DNA تركیب و اقدام به تولید ژن كد كننده آنتی ژن موجود در واكسن كرده و پروتئین ایمن‌زا تولید می‌كند.: با توجه به توانایی واكسن DNA برای تحریك سیستم ایمنی سلولی، استفاده از آنها برای مقابله با عفونت های درون سلولی از جمله ویروس ها مناسب است . بخصوص در رابطه با بیماری هایی که سویه های مختلف یک ویروس در بیماری زایی آن نقش دارد، واكسن DNA ایمنی بسیار مناسبی ایجاد خواهد کرد زیرا قادر است بر علیه انواع مختلف سروتیپ های ویروس بیماری پادتن اختصاصی تولید نماید. به عنوان مثال واکسنDNA بیماری مارک محتوی تقریبا 20 سویه بیماریزا از سروتیپ یک ویروس MDV است که توانایی امینیزاسیون بر علیه انواع سروتیپ بیماری مارک را دارد. در حال حاضر، واکسنهای بیماری مارک از ویروس های ضعیف شده این هرپس ویروس گرفته می شوند، و تکثیر آنها به میزان زیاد مستلزم ماه ها تلاش آزمایشگاهی است. در حالیکه، واکسن جدید «DNA» براحتی نمونه برداری میشوند، و در زمان کوتاهی می توان به مقادیر زیادی تولید و در اختیار عموم قرار داد. این واكسن مشابه واكسن های واجد ویروس زنده یا ضعیف شده عمل كرده و ایمنی طولانی مدت و وسیع ایجاد میكند، قیمت ارزان، توان ایمن زایی بالا، قابل نگهداری در دماهای بالا و پایین از جمله مزایای این واكسن است
بحث و نتیجه گیری :
جهت موفقیت در کنترل بیماری مارک در آینده ناگزیر هستیم سه مسئله را مورد توجه و بررسی قرار دهیم :
1- استفاده از بهترین واکسن ها هم یک تضمین ایمنی دراز مدت و صد در صد ایجاد نمی کند. معلوم گردیده كه واكسن مارك تنها از بروز تومورها و فلجی پیش گیری نموده و نمی تواند از مبتلا شدن پرندگان به مارك جلوگیری نماید.
2- موتاسیون و افزایش حدت ویروس کنترل آن را دچار مشکل نموده است.
3- قطع ارتباط بین ویروس و میزبان از طریق رعایت اصول بهداشتی و امنیت زیستی، زیرا تغییرات ژنتیکی و جهش زایی در ویروس
MD ممکن است باعث تبدیل MD به یک بیماری مشترک یا انتقال آن از مادر به جنین گردد(عمودی)

استراتژی های پیش رو برای کنترل بیماری :
1- استفاده از واکسن های پلی والانت ( دارای پادتن های گوناگون) که بتواند در برابر پاتوتیپ های مختلف یک سویه بیماری زا ایمنی اختصاصی ایجاد نماید . همچنین ترکیب برخی از سویه ها برای ایجاد حالت سینرژیسم و تولید واکسنهای مطلوبتر، این اثر به خوبی در بین سروتیپ های 2و3 مشاهده می گردد اما ایجاد سینرژیسم بین سروتیپ های دیگر نیازمند مطالعات بیشتر است.
2- استفاده از تکنولوژی استخراج
DNA و خاص سازی آن جهت تولید واکسن که می تواند یک راهکار مناسب جهت جلوگیری از موتاسیون در ویروس مارک باشد، زیرا به عنوان مثال واکسنDNA بیماری مارک محتوی تقریبا 20 سویه بیماریزا از سروتیپ1 ویروس MDV است که امکان ایمنی بر علیه انواع سروتیپ های بیماری مارک را دارد. بنابراین احتمال ظهور یک پاتوتیب وحشی به عنوان یک عامل بیماری زای جدید به میزان زیادی کاهش می یابد.
3- رعایت اصول امنیت زیستی برای کنترل و حذف ویروس از محیط پرورش ، که جهت کنترل و جلوگیری از ورود عوامل بیماریزا از طریق هوا ، با توجه به اینکه ذرات گرد وغبار آلوده به ویروس نقش مهمی در بروز بیماری دارد می توان از *****های هوادهی مثبت استفاده نمود به گونه ای که هوا بعد از عبور از *****های استاندارد جهت حذف عوامل بیماریزا به داخل سالن پرورش دمیده شود. اگر چه هنوز به صورت عملی در این زمینه کاری صورت نگرفته است اما چنانچه با اندیشه ای صحیح به صورت اقتصادی و تجاری روی آن کار شود تاثیر آن در کنترل بیماری ها کاملا مشهود خواهد بود.

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


Cialis generic
جمعه 16 آذر 1397 10:46 ق.ظ

Really lots of great material!
cialis 20 mg cost achat cialis en itali cialis official site wow cialis 20 where to buy cialis in ontario wow cialis tadalafil 100mg prezzo cialis a buon mercato cialis flussig preis cialis 20mg schweiz how to purchase cialis on line
buy cialis pills
پنجشنبه 15 آذر 1397 03:34 ب.ظ

Nicely put. Cheers!
canadian cialis cialis generico milano we like it cialis price cialis 20mg import cialis canadian cialis safe dosage for cialis cialis generique cialis qualitat legalidad de comprar cialis
Cialis generic
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:44 ب.ظ

Nicely put, Appreciate it.
cialis dose 30mg click here to buy cialis interactions for cialis cialis price thailand cialis for sale south africa cialis 5 mg para diabeticos canadian drugs generic cialis cialis tablets buy name brand cialis on line cialis generique
Cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:51 ق.ظ

Many thanks. Numerous knowledge.

cialis 5 mg effetti collateral how to buy cialis online usa achat cialis en suisse cialis 100mg suppliers cialis arginine interactio cialis generisches kanada wow cialis tadalafil 100mg dosagem ideal cialis preis cialis 20mg schweiz cialis alternative
buy tadalafil online
سه شنبه 13 آذر 1397 06:33 ب.ظ

You actually stated it adequately!
cialis per paypa cialis professional from usa cialis without a doctor's prescription cialis professional yohimbe enter site natural cialis no prescription cialis cheap cialis arginine interactio cialis dose 30mg cialis y deporte cialis for bph
buy cheap cialis in canada
سه شنبه 13 آذر 1397 07:25 ق.ظ

You actually explained this fantastically!
cost of cialis per pill cialis generico cialis canada cialis 100 mg 30 tablet when will generic cialis be available cialis 200 dollar savings card usa cialis online only now cialis 20 mg buying brand cialis online callus
Cialis 20 mg
دوشنبه 12 آذر 1397 07:27 ب.ظ

Cheers. I appreciate this!
buy cheap cialis in uk generic cialis pro cialis billig buying cialis on internet cialis generika how to purchase cialis on line cialis 20mg preis cf how does cialis work cialis authentique suisse cialis 20mg preis cf
buy cialis delhi
دوشنبه 12 آذر 1397 07:04 ق.ظ

This is nicely expressed. .
cialis without a doctor's prescription cialis canada on line opinioni cialis generico cialis farmacias guadalajara bulk cialis cialis herbs cialis daily dose generic chinese cialis 50 mg cialis price thailand cialis tablets for sale
buy cialis pills online
یکشنبه 11 آذر 1397 06:59 ب.ظ

Excellent knowledge. Appreciate it.
cialis e hiv cialis rckenschmerzen dose size of cialis calis only best offers cialis use we like it cialis soft gel cialis en mexico precio look here cialis order on line cialis generic availability cialis free trial
Buy generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 06:34 ق.ظ

Truly plenty of superb information!
overnight cialis tadalafil cialis australian price cialis generique 5 mg cialis generic tadalafil buy tadalafil generic cialis generico milano the best choice cialis woman cialis sicuro in linea cialis 5 mg para diabeticos cialis for sale south africa
buy cialis online safely
شنبه 10 آذر 1397 07:18 ب.ظ

Cheers. A lot of advice.

precios de cialis generico cialis price thailand buy name brand cialis on line sublingual cialis online acheter cialis kamagra miglior cialis generico cialis uk next day cialis italia gratis opinioni cialis generico effetti del cialis
buy cialis online best price
شنبه 10 آذر 1397 06:11 ق.ظ

Thanks, Quite a lot of knowledge.

cialis for sale in europa trusted tabled cialis softabs price cialis per pill cialis tadalafil online online cialis cialis lowest price cialis prices free generic cialis 200 cialis coupon sublingual cialis online
buy generic cialis online
جمعه 9 آذر 1397 06:55 ب.ظ

Beneficial data. With thanks.
canadian cialis cialis 5 mg scheda tecnica where to buy cialis in ontario cialis tablets no prescription cialis cheap cialis generic availability cialis canadian drugs cialis baratos compran uk achat cialis en suisse buy online cialis 5mg
Buy cialis
جمعه 9 آذر 1397 07:07 ق.ظ

Wow loads of terrific tips.
tadalafil tablets cialis 5 effetti collaterali online cialis how to purchase cialis on line tadalafil generic cialis pas cher paris click here cialis daily uk cialis efficacit side effects of cialis estudios de cialis genricos
Buy cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:55 ب.ظ

Very good facts. With thanks!
cialis free trial cialis 20 mg rezeptfrei cialis apotheke cialis generico lilly cialis 20 mg effectiveness usa cialis online generic cialis in vietnam cialis prezzo al pubblico click here take cialis tadalafil 5mg
buy cialis online without a prescription
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:12 ق.ظ

Very good material. Regards.
cialis prezzo al pubblico cialis daily reviews cialis kaufen click now cialis from canada cialis usa cost cialis dose 30mg cialis online deutschland cialis generico lilly we recommend cialis best buy cialis lilly tadalafi
Generic cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:20 ب.ظ

Excellent forum posts. Thanks a lot!
cialis flussig 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis lilly tadalafi generic cialis pill online cialis qualitat cialis e hiv cialis professional yohimbe we like it cialis price we recommend cialis info cialis 20 mg
Cialis canada
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:38 ق.ظ

You said it fantastically.
generic cialis levitra cost of cialis cvs cialis efficacit cialis usa cost canadian drugs generic cialis cialis 30 day trial coupon generic cialis tadalafil cialis taglich safe site to buy cialis online cialis kamagra levitra
buy generic cialis pills
چهارشنبه 11 مهر 1397 05:38 ق.ظ

You said that exceptionally well.
cialis generic availability get cheap cialis cialis savings card viagra cialis levitra prices for cialis 50mg achat cialis en europe cialis italia gratis buy name brand cialis on line link for you cialis price cialis generique 5 mg
Cialis 20 mg
دوشنبه 9 مهر 1397 04:30 ق.ظ

You made the point!
cialis 20 mg effectiveness cialis online deutschland precios de cialis generico calis cialis tadalafil online cialis kaufen wo cialis from canada cheap cialis cialis online cialis generico postepay
online pharmacy canada
یکشنبه 1 مهر 1397 06:34 ق.ظ

Many thanks. I enjoy this!
canadian rxlist canadian pharmaceuticals canadian pharmacy world northwest pharmacy canada pharmacy canada online prescriptions canada pharmaceuticals online safe canadian online pharmacies northwestpharmacy canadian prescriptions online serc 24 mg canadian discount pharmacies in ocala fl
eddrugsgeneric.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 03:16 ق.ظ

Great facts, Appreciate it!
comprar cialis navarr cialis wir preise cialis 20mg cialis official site cialis 5 mg scheda tecnica cialis kaufen cialis in sconto we choice cialis pfizer india cialis wir preise we recommend cheapest cialis
http://viagravipsale.com/
پنجشنبه 15 شهریور 1397 07:10 ب.ظ

Kudos, Valuable stuff.
india cialis 100mg cost cialis daily reviews cialis 10mg prix pharmaci rezeptfrei cialis apotheke cialis et insomni cialis e hiv recommended site cialis kanada no prescription cialis cheap miglior cialis generico are there generic cialis
Generic viagra
سه شنبه 13 شهریور 1397 01:50 ب.ظ

Awesome facts. Thanks!
viagra tablets online purchase where can you buy viagra buy viagra online germany where can i buy cheap viagra viagra online prescription where can you buy viagra online safely buy viagra no prescription uk how can i order viagra online buy online pharmacy where can you purchase viagra
http://cialisvu.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 11:18 ق.ظ

Wonderful forum posts. With thanks.
tadalafil generic cialis cipla best buy cialis online pastillas cialis y alcoho where to buy cialis in ontario prices for cialis 50mg cialis tadalafil online rx cialis para comprar rezeptfrei cialis apotheke cialis 100 mg 30 tablet
http://viagrayosale.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 07:25 ب.ظ

Thanks a lot. An abundance of information.

generic cialis in vietnam free cialis cialis 20 mg effectiveness free generic cialis cialis 50 mg soft tab ou acheter du cialis pas cher cialis super acti cialis with 2 days delivery cialis flussig interactions for cialis
sildenafil usa
سه شنبه 23 مرداد 1397 07:33 ق.ظ

Regards. Terrific stuff!
viagra online with prescription where can i buy viagra pills buy generic viagra online usa where to buy viagra online without prescription where can i buy viagra uk buy viagra pharmacy viagra prices uk online sildenafil uk sildenafil uk online buy female viagra
Cialis prices
دوشنبه 7 خرداد 1397 11:37 ق.ظ

Point well applied..
no prescription cialis cheap prezzo cialis a buon mercato cialis generic availability does cialis cause gout only best offers cialis use i recommend cialis generico cialis herbs cialis 20 mg cost cialis 5 mg buy cialis dosage recommendations
Buy viagra
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 07:48 ق.ظ

Wow all kinds of useful facts!
viagra pharmacy online cheap sildenafil uk viagra uk prescription buy viagra locally online pharmacy usa pharmacy usa online where can i buy cheap viagra online buy viagra cheaply buy viagra prescription online best place to buy viagra
Online cialis
شنبه 18 فروردین 1397 05:11 ب.ظ

Nicely put. Cheers.
cialis 5 mg american pharmacy cialis cialis kaufen wo deutschland cialis online cialis kamagra levitra we recommend cialis info preis cialis 20mg schweiz buy cialis uk no prescription cialis ahumada import cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30