تبلیغات
براسان - بیماری مارک

بلوچستان


Admin Logo
themebox Logo
نویسنده :انس حسین بر
تاریخ:چهارشنبه 20 بهمن 1389-09:47 ب.ظ

بیماری مارک

بیماری مارک اولین بار توسط دامپزشکی مجارستانی به نام جوزف مارک در سال 1907 تشخیص داده شد که در آن زمان یک مشکل عمده در صنعت طیور بود.این بیماری تمام ماكیان را مبتلا می سازد و عامل بیماری توسط یک ویروس از خانواده آلفاهرپس ویروس( Alphaherpesvirus) ایجاد میشود.. با اینكه بیش از100سال از اولین گزارش بیماری مارك می گذرد. هنوز این بیماری از جمله مشكلات عمده صنعت مرغداری در اغلب كشورها محسوب می گردد

 از ویژگی های این بیماری فلج پاها و بال ها است كه در شكل حاد بیماری همراه با تومور غدد تناسلی، ماهیچه ها و پوست می باشد. عفونت در این بیماری در چند هفته اول زندگی از راه دستگاه تنفس كه تنها راه انتقال بیماری است ایجاد می شود. ویروس بیماری در اندام هایی مثل طحال و تیموس منتشر می گردد كه موجب تضعیف سیستم ایمنی پرنده می گردد كه این امر عواقب جدی به همراه دارد كه از خود عوارض بیماری مارك مهمتر می باشد. زیرا موجب افزایش حساسیت به بیماری های دیگر و عمل نكردن واكسن های بعدی خواهد شد. ویروس این بیماری در شرایط خشك ماهها زنده می ماند و دمای زیر صفر را به خوبی تحمل می كند این ویروس تقریباً در تمام دوره زندگی پرندگانی كه پس از ابتلا به بیماری جان سالم بدر برده اند و همچنین از پرندگان واكسینه شده از راه اپی تلیوم فولیكولهای پر دفع می شود. عمده ترین روش انتقال این ویروس از طریق هوا می باشد.
از آنجایی که این ویروس از طریق تخم منتقل نمی شود لذا مسئله تولد همراه با بیماری منتفی است. (انتقال عمودی ندارد) ویروس در اپی تلیوم فولیکول های پر بالغ می شود و پرندگان دیگر از طریق استنشاق غبار و گرد آلوده مبتلا می گردند.
این بیماری را باید دارای واگیری بسیار بالا دانست که ماهها تا سالها می تواند پرندگان را آزار دهد ، بطوریکه پرندگان مبتلا غیر از گرد و غبار می تواند به عنوان ناقل عمل نمایند. دوره کمون بیماری از سه هفته تا چند ماه مطرح است. جوجه ها گرچه در سنین بسیار پایین آلوده می شوند اما بیماری بصورت بالینی خود را در 8 تا 24 هفتگی نشان میدهد.
سه سروتایپ برای ویروس عامل بیماری وجود دارد. نوع یک و دو آن در جوجه ها دیده می شود اما نوع سه آن به هرپس ویروس بوقلمون ها (
HVT) مربوط است. سویه های سروتایپ یک می تواند به کم حدت ، متوسط و با حدت بالا تقسیم گردد. اطلاعات کاملی مبنی بر فراوانی وقوع سروتایپ های مختلف به تفکیک وجود ندارد.
بیماری به اشکال مختلف بروز می کند.
این بیماری را می توان از روی علائم بالینی ماکرو و میکروسکوپیک تشخیص داد. حضور ویروس بدون وجود علائم بالینی می تواند با جداسازی ویروس یا بوسیله تست های سرولوژیک مشخص گردد.
این بیماری ممکن است با لکوز لنفوئید اشتباه شود که وجه تفریق این دو با یکدیگر سن عفونی شدن پرنده ، محل جراحات ، حضور یا عدم حضور فلجی و .. است.
اشکال مختلف بروز بیماری:
شکل کلاسیک بیماری: بیماری در 2 تا4 ماهگی بروز می كند و با فلج نامتقارن مشخص می شود به صورتی كه یكی از پاها به طرف جلو كشیده و پای دیگر در زیر بدن نگه داشته می شود. گهگاهی هم اعصاب گردنی درگیر می شوند در این حالت مرغ گردن خود را كشیده و سیخ نگه می دارد. درگیری اعصاب ناحیه سینه و دستگاه تنفس منجر به ظهور نشانه های تنفسی و درگیری اعصاب دستگاه گوارش منجر به بروز انباشتگی چینه دان، اسهال و از دست دادن وزن می شود. تلفات در این شكل از بیماری متغیر است ولی به ندرت از 10 تا 15% تجاوز می كند.
در شکل کلاسیک بیماری ، عفونت تأخیری و پنهان سلوهای
T لنفوسیت مسئول ایجاد حالت ناقل در پرنده های بهبود یافته است. در برخی موارد هم لنفوسیت های عفونی به سمت نئوپلازی پیش می روند.
بیماری کلاسیک مارک با بزرگی اعصاب محیطی تا سه برابر اندازه طبیعی مشخص میشود. شایعترین اعصاب که عفونی میشوند براکیال و شبکه سیاتیک ، سلیاک ، واگ شکمی و اینترکاستال هستند. در شکل حاد ، لنفوما و بزرگ شدگی کبد ، ریه ها ، قلب و گوناد ها و کلیه محتمل است.
فلج زود گذر: در این شكل بیماری فلج ناگهانی بخصوص در ناحیه پاها و گردن ظاهر می شود. بیماری در حدود سن 5 هفتگی ظاهر می شود و به ندرت در مرغ های مسن و بالغ دیده می شود.
شكل چشمی: بیماری فقط در پرندگان بالغ بروز می كند. عنبیه كه معمولاً رنگ نارنجی روشن دارد به رنگ خاكستری درمی آید. مردمك ها شكل بی قاعده پیدا می كند، پرنده كور می شود ولی در صورتی كه آب و دان در دسترس پرنده قرار گیرد و قادر به پیدا كردن آنها باشد نمی میرد.
شكل حاد بیماری: این شكل بیماری در سنین پایین نیز می تواند بروز كند ولی اكثراً در سنین 10 تا 20 هفتگی مشاهده می شود و در بعضی اوقات تا سن 50 الی 60 هفتگی هم بیماری ادامه پیدا می كند. این شكل بیماری در حال حاضر معمول ترین شكل بیماری است كه با تلفات بالا تا حدود 30% حتی در گله های واكسینه شده همراه است. تلفات ممكن است تا 80% برسد. در این شكل از بیماری پرنده رنگ پریده وپژمرده به نظر می رسد و وزن از دست می دهد و بعد ازچند هفته تلف می شود. در گله آلوده به این شكل بیماری معمولاً درصد تولید 5% پایین ترازحد استاندارد است. در این شكل از بیماری خیلی از پرندگان بدون نشانه و به طور ناگهانی می میرند در حالی كه تعدادی دیگر قبل از مرگ كسل به نظر می رسند و یاممكن است نشانه های عمومی بیماری را از خود نشان دهند. در شکل حاد ، بیماری به سرعت ظهور می یابد و می تواند به مرگ و میر بالایی منجر شود. مرگ اغلب درطی یک هفته رخ میدهد. این عفونت حاد در لنفوسیت ها رخ میدهد و به طور معمول با منشاء
B-cell بوده و باعث تولید آنتی ژن هایی خواهد شد که سبب مرگ سلول می شوند. بیماری می تواند به فلج پیش رونده پرها و پاها منجر شود و در برخی موارد هم علائم تنفسی مشاهده می گردد. پیش گیری و كنترل بیماری از طریق واكسیناسیون جوجه های یكروزه بهترین روش پیشگیری است. بروز این بیماری در گله ها و شیوع آن ، بین 10 تا 50 درصد بوده و مرگ و میر تا 100 درصد نیز گزارش شده است . مرگ و میر در گله های درگیر با بیماری برای هفته های کوتاه ، بصورت بالا یا متوسط ادامه پیدا میکند . تلفات ناشی از این بیماری ممکن است تا هفته چهلم نیز ادامه پیدا کند . پرندگان درگیر با این بیماری ، به سایر بیماریهای باکتریایی یا انگلی دیگر حساس تر خواهند بود .
ویروس عامل این بیماری در هوای با دمای بالا و مرطوب ( در صورتیکه همراه با سلول باشد ) ، مدت زیادی زنده خواهد ماند ( 65 هفته ) . این ویروس همچنین به انواعی از مواد ضدعفونی کننده چون ترکیباشت چهارتایی آمونیوم و فنولها مقاوم است . این ویروس در صورت سرد و گرم شدن هوا ، بسرعت غیر فعال می شود .
نشانه های بیماری مارک:
1- پارالیز پاها ، بالها و گردن
2- کاهش وزن و افت شدید تولید
3- غیرعادی شدن مردمک چشم و یا خاکستری شدن عنبیه
4- التهاب و همچنین زبر شدن پوست اطراف فولیکولهای پر
ضایعات پس از مرگ :
1- بافتهای نکروزه سفید تا خاکستری در کبد ، طحال ، کلیه ها ، ریه ها ، گنادها ، قلب و ماهیچه های اسکلت
2- ضخیم شدن تنه های عصبی
3- تراوشات میکروسکوپیک لنفوئید .
این بیماری را بایستی از بیماریهایی چون :
Lymphoid Leukosis ، بوتولیسم ، کمبود تیامین ، کمبود کلسیم ، کمبود فسفر ، کمبود ویتامین D ، بخصوص در آغاز دوره تخمگذاری تفریق نمود .

کنترل بیماری مارک
ایمنی زودهنگام به روش واکسیناسیون داخل تخم مرغ (
In ovo ):
یکی از مسایل مهم در حفاظت علیه بیماری مارک مواجه جوجه ها با ویروس عامل بیماری مارک و همچنین سایر پاتوژنها ، هنگام قرار گرفتن در مرغداری یعنی یک تا سه روز پس از بیرون آمدن از تخم میباشد.بر اساس این فرضیه که هر چه فاصله بین اولین واکسیناسیون با عامل بیماریزا طولانی تر باشد، پاسخ ایمنی بوجود آمده قویتر خواهد بود ، روش واکسیناسیون داخل تخم مرغ (
In ovo ) در روز 18 جنینی ایمنی مناسبی ایجاد می کند. تجویز موفقیت آمیز واکسن داخل تخم مرغ ،درصد جوجه های را که خوب واکسینه نشده اند را کاهش داده و در نتیجه تعداد جوجه های در معرض خطر را کاهش میدهد.ولی باین وجود علیرغم استفاده گسترده و موفقیت آمیز از این روش در ایالات متحده آمریکا هنوز مکانیسمهای ایجاد ایمنی توسط این روش مشخص نشده اند.Sharmaet al تولید اینترفرون((Interferon را در نمونه های هموژنیزه ریه جوجه ،3تا 7 روز بعد از واکسیناسیون را مورد بررسی قرار دادو مشاهده کرد در نتیجه واکسیناسیون به روش داخل تخم مرغی ، عیار اینترفرون در مقایسه با جوجه هایی که در سن یک روزگی واکسن دریافت کرده بودند بطور قابل توجهی بالاتر است.اگر چه نوع اینتر فرون تولید شده مشخص نشد ولی بهر حال اینتروفرونها موجب افزایش فعالیت سلولهای کشنده طبیعی NKC ، افزایش پادگنهای سازگار نسجی نوع یک و دو MHC I and II)MajorHistocopatibility Complex) و افزایش ترکیبات مورد نیاز برای عرضه نوناپپتیدها(Nonapeptides) توسط پادگنهای سازگاری نسجی نوع یک می گردد.بعلاوه اینترفرون با تحریک ماکروفاژها تولید اکسید نیتریک سنتاز القا شونده Inducible Nitric Oxide Synthase(iNOS) را افزایش میدهد که تولید اکسید نیتریک (NO) کرده و تکثیر ویروس بیماری مارک را متوقف می نماید.هنوز معلوم نیست در واکسیناسیون داخل تخم مرغ پاسخهای ایمنی ذاتی با سرعت بیشتری تکوین می یابد یا ایمنی اکتسابی؟ که پاسخ این سوال زمانی مهم است که استفاده از سیتوکینهای نوترکیب (RecombinantCytokines) رنگ واقعیت بخود بگیرد. بهر حال درک بهتر از نحوه ایجاد ایمنی حفاظتی علیه بیماری مارک برای بررسی امکان استفاده از سیتوکینهای نوترکیب به روش واکسیناسیون داخل تخم برای تحریک سیستم ایمنی ،حایز اهمیت زیادی است.
ایجاد پاسخهای ایمنی ذاتی و اکتسابی رویدادهای مهمی هستند که منجر به فعال شدن پاسخهای ایمنی ذاتی و ایجاد پاسخهای ایمنی اختصاصی میشوند ،طی هفت روز اول پس از عفونت رخ داده و رابطه نزدیکی با روندهای بیماریزایی در سنین پائین دارند.36تا48 ساعت پس از تلقیح داخل نایی ویروس بیماری مارک از نوع آزاد مشتق از اپی تلیوم فولیکول پر ،میتوان ویروس را در طحال تشخیص داد.در مطالعاتی که از ویروسهای وابسته به سلول استفاده کرده اند،3تا4 روز بعد از عفونت می توان ویروس را در طحال با استفاده از روشهای جداسازی ، تشخیص پروتئین ویروس با روش ایمییونوفلورسانس
Immunoflourscence و آزمونهای شیمی – بافتیHistochemical assays تشخیص داد.عفونت لیز کننده زودهنگام در لنفوسیتهایB آغاز شده و کمی بعد میتوان ویروس مارک را در لنفوسیتهای T فعال شده (و نه در حال استراحت) تشخیص داد.تصور میشود انتقال ویروس از لنفوسیتهایB به لنفوسیتهای T توسط نوعی اینترلوکین تولیدی ویروس بنام vIL-8 تسهیل میشود و مشاهده اینکه vIL-8 قابلیت جذب سلولهای تک هسته ای خون محیطی را داراست ، تائیدی بر این فرضیه میباشد.بین 5-7 روز بعد عفونت، شکل مخفی عفونت درسلولهای T فعال آغاز میشود. طی این مدت و حداقل تا روز 14 پس از عفونت ،افزایش در میزان رونوشتهای نوکلئوتیدی مربوط به اینترفرونها و iNOS مشاهده میشود که میزان آن تحت تاثیر سویه ویروس میباشد.میزان IL-2تغییری نکرده با اینکه تولید سایر سیتوکینها نیز تحریک میشود ولی افزایش تولیدIL-6 و IL-8 آشکارا با میزان مقاومت لاین مرغی به بیماری مارک رابطه دارد.یک سیتوکین نامشخص بنام فاکتور حفظ نهفتگی Latency Maintaining Factor(LMF) نیز مشخص شده که در محیط آزمایشگاه قادر به مخفی کردن ویروس مارک در داخل لنفوسیتها میباشد ولی اثرات آن در داخل بدن معلوم نیست.
افزایش میزان لیز سلولی در محیطهای کشت لنفوسیتی با واسطه سلولهای کشنده طبیعی
NKC ،بین 3-4 روز بعد عفونت زمانیکه جوجه ها قبل از 3-4 هفتگی واکسنهایHVT و SB-1 یا واکسن دوگانه حاوی هر دو را دریافت نمایند ، گزارش شده است در حالیکه واکسیناسیون در سنین بالاتر منجر به این افزایش فعالیت نشد ،یعنی واکسن در یکروزگی موجب تکوین بهتر و قویتر پاسخهای ایمنی میشود. بعلاوه تفاوتهای در زمان فعال شدن NKC بعد از مواجهه با سویه های حاد یا بسیار حاد، بین لاینهای مرغی مشاهده میشود.
پاسخهای ایمنی اکتسابی شامل لنفوسیتهای
T سیتوتوکسیک Cytotoxic T lymphocytes(CTL) و پادتنهای خنثی کننده ویروس VN میباشد که ازروز 6-7 بعد عفونت قابل تشخیص میباشند.رابطه VN با ایجاد حفاظت در برابر بیماری بخوبی معلوم نمی باشد.ویروس بیماری مارک در داخل بدن بشدت وابسته به سلول میباشد و فقط لحظه ایجاد عفونت تنها لحظه ای است که میتوان ویروس را خنثی کرد.متاسفانه اطلاعات کمی درباره وقایعی که از لحظه مواجهه لنفوسیت B با ویروس آزاد، تا ورود و تکثیر ویروس در داخل آن، در دست است. هر چند مکانیسم چگونگی کاهش میزان عفونت لیز کننده توسط ویروس آزاد در سنین پائین بخوبی معلوم نیست ،ولی احتمالا ماکروفاژها نقش موثری در حذف کمپلکسهای ویروس- پادتن دارند . CTL ها هنگام نهفته شدن عفونت ایجاد میشوند و احتمالا نقش آنها در کنترل تکثیر ویروس طی مرحله آغاز مجدد فعالیت ویروس بعد از نهفتگی ، مهمتر از 7 روز اول بعد از عفونت میباشد.
رویدادهای اساسی بیماریزایی و ایمنی زایی تحت تاثیر فاکتورهای چندی دچار تغییر میگردند. مثلا حدتزا بودن سویه ویروس و عفونت در سن یکروزگی ممکن است مدت عفونت لیز کننده سلولی را افزایش داده و موجب تاخیر یا کاهش در بروز پاسخهای ایمنی شود.عامل موثر روی پاسخهای ایمنی در طیور تجارتی، واکسیناسیون میباشد.با فرض اینکه جوجه ها در روز خروج از تخم یا روز 18 جنینی واکسینه شده اند، درسن سه روزگی در یک محیط آلوده به ویروس مارک قرارداده میشوند.هنگام چالش با ویروس موجود در محیط ویروس واکسن در حال تکثیر خواهد بود و پاسخهای ایمنی ایجاد شده روند پیشرفت بیماری را بنحوی تغییر خواهند داد که منجربه کاهش تکثیر ویروس موجود در محیط شود زیرا تا آغاز تکثیر ویروس محیطی ،سیتوکینهای فعال شده ،ماکروفاژهای تولیدکننده اکسید نیتریک و سلولهای کشنده طبیعی فعال شده و
CTL های اختصاصی ویروس مارک در دسترس خواهند بود و جلوی تکثیر ویروس محیطی را خواهند گرفت. درک دقیقی از رویدادهای این مرحله برای ایجاد واکسنهایی برای مواجهه آینده با سویه های حادتر ،لازم میباشد.
گزارشاتی در مورد ایجاد پاسخهای ایمنی علیه پروتئینهای اختصاصی ویروس بیماری مارک نظیر
iNOS و اینترفرونها در دست میباشد.ولی در تمام تحقیقات فوق از ویروسهای وابسته به سلول استفاده شده و لازم است این موضوع روی ویروسهای آزاد نیز بررسی شود. بیشتر اطلاعات موجود در این زمینه مربوط به پاسخهای ایمنی اکتسابی میباشد که بیشتر از آزمایشات واکسیناسیون با گلیکوپروتئینهای تخلیص شده ویروسهای نوترکیب هرپس ویروس بوقلمونHVT و آبله پرندگان rFPV، بدست آمده است.نتیجه کلی در تمام موارد ،ایجاد VN علیه گلیکوپروتئین gB بود. ولی معلوم نیست این موضوع مکانیسم اصلی حفاظت علیه بیماری باشد. Omer et al گزارش دادند واکسیناسیون با rFPV-gB ایجاد CTLاختصاصی gB را نمود. CTLاختصاصی پادگن در جوجه های آلوده یا واکسینه علیه بیماری نشان داده شده است که علیه چندین پروتئین ویروس مارک ایجاد می شوند.برخی از این پروتئینها نظیر gB و gI نقش حفاظتی داشته و برخی نظیر rFPV-pp38 نقش حفاظتی ندارند.
آزمایشات نشان میدهد تفاوتهای ژنیتیکی بین لاینهای حساس و مقاوم مرغ به بیماری مارک، تا حدی به نحوه پاسخهای ایجاد شده توسط
CTL طی عفونت یا بعد واکسیناسیون بستگی دارد.البته سایر تفاوتها مانند زمان آغاز پاسخ سلولهای کشنده طبیعی به تفاوتهای ژنیتیکی مربوط میباشد.علاوه بر لاینهای مرغی با زمینه MHC متفاوت ، بعضا در لاینهای با زمینه MHCیکسان نیز تفاوتهای ژنیتیکی مشاهده می شود که لازم است با درک بهتر این تفاوتها تلاش در جهت ایجاد لاینهای مقاوم مرغی یا واکسنهای اختصاصی لاینهای مرغی انجام گیرد.
یکی از راههای ایجاد واکسن اختصاصی اینست که اپی توپ های شناسایی شده توسط
CTL ها در مرغهای متفاوت از نظر ژنیتیکی را بررسی کرده و دید که آیا CTLهای مربوط به زمینه های با MHC متفاوت نیز این اپی توپها را شناسایی می نمایند یا خیر؟
یکی از مسایل لاینحل وجود ایمنی ضدتوموری میباشد. پاسخهای ضدتوموری ،برای تحلیل ضایعات ایجاد شده مفید واقع می شوند.با اینحال هنوز پادگن هدف پاسخهای ایمنی ضد توموری مشخص نشده و معلوم نیست آیا ایمنی ضد تومور بر علیه پروتئینهای که توسط ویروس کدگذاری نشده اند بوجود می آید یا نه؟
همانطور که قبلا نیز ذکر شد ،سویه ویروس ، زمینه ژنیتیکی مرغ و نوع واکسن سرنوشت یک عفونت را تعیین مینمایند . با این وجود چند فاکتور دیگر نیز هستند که با کفایت پاسخهای ایمنی ایجاد تداخل می نمایند.ویروس کمخونی عفونی مرغ
Chicken InfectiousAnemia Virus(CIAV) از خانواده ویروسی Circoviridae - زمانیکه تکثیر ویروس با ایجاد CTLها علیه بیماری مارک یا رئوویروسها یا هر پاتوژن دیگری همزمان باشد ، با ایجادCTLها بطور موثر تداخل مینماید که لازم اثرات CIAVروی ایمنی باواسطه سلولی نیز مورد بررسی قرار گیرد.
پیشرفتهای زیادی در زمینه درک بیولوژی مولکولی بیماری مارک حاصل شده اما پیشرفت در زمینه درک نحوه پاسخهای ایمنی علیه این بیماری بهمان اندازه نبوده است و انتظار میرود با شناسایی سیتوکینهای پرندگان پیشرفتهای شگرفی در این زمینه حاصل شود. مثلا با استفاده از تکنیک تشخیص ژنهای فعال سلولی
Micro- arrays روی ماکروفاژها و لنفوسیتهای مرغی، میتوان ژنهای فعال در زمینه فعالیت و تنظیم پاسخهای ایمنی علیه بیماری مارک را تعیین نمود .

حفاظت القا شده بر علیه بیماری مارک توسط واکسن:
بیماری مارک علیرغم وجود برنامه های موفق واکسیناسیون ، هنوز بعنوان یک بیماری مهم از جنبه اقتصادی باقی مانده است. شاید مهم ترین مشکل در کنترل اصولی این بیماری تکامل مداوم سویه های ویروس عامل بیماری به سویه هایی با حدت بیشتر و برخورد سطحی و زودهنگام با ویروس عامل بیماری و القای ایمنی با استفاده از واکسیناسیون باشد.واکسیناسیون اگرچه به میزان زیادی از تلفات ناشی از این بیماری کاسته است ولی عمدتاً دو مشکل عمده پیش رو داریم: نخست اینکه واکسیتاسیون ایمنی کامل ایجاد نمی کند فقط از بروز شکل حاد بیماری و تشکیل تومور حلوگیری می کند. دومین چالش مشکل افزایش حدت ویروس مارک است که استفاده از یک واکسن مطمئن و مداوم را غیر ممکن نموده است.
در حال حاضر دو نوع واكسن مارك در ایران به مصرف می رسد :
الف)
H.V.T vaccine : این نوع واكسن از هر پس ویروس بوقلمون ساخته شده و مصرف آن در جوجه های تخمگذار در یكروزگی ضروری و اجباری است.
ب)
Rispens vaccine : این نوع واكسن از سویه ۹۸۸Rispens- cui و به صورت همراه با سلول كه در ازت مایع ۱۹۶ درجه سانتی گراد نگهداری می شود و در جوجه های یكروزه ، برابر دستورالعمل موسسه سازنده به مصرف می رسد.
واكسن دوگانه و به شكل همراه با سلول در جوجه های یكروزه مادرگوشتی و تخمگذار و جوجه یكروزه تخمگذار تجارتی در كارخانه جوجه كشی بایستی مصرف شود .
آمپول محتوی واكسن در واكسن های همراه با سلول باید در محلول ازت غوطه ور باشد و هیچگاه نباید گذاشت سطح ازت مایع بر اثر تبخیر كاهش پیدا نماید به نحوی كه آمپول واكسن خارج از محلول قرار گیرد .
البته موارد ضبط کشتارگاهی لاشه های مبتلا بفرم پوستی بیماری مارک (لکوز پوستی) بمیزان 1% بعنوان یک نشانه شکست برنامه واکسیناسیون در گله تلقی شده و فرآوری چنین لاشه هایی بر هزینه های تولید می افزاید،که خود شاهدی برعدم کفایت استراتژیهای کنونی واکسیناسیون میباشد.در این مقاله اساس حفاظت القا شده بر علیه بیماری مارک توسط واکسن از لحاظ ایمنی شناسی مورد بحث قرار گرفته و نقاطی که باید در آینده به آنها توجه کافی شود، ذکر خواهد شد.

ویروس مارک عامل بیماریزای زای در حال تغییر:
سویه های جدا شده از ویروس مارک در 4 پاتوتیپ دسته بندی می شوند:سویه خفیف ویروس (
m) ، سویه حاد ویروس v)) ، سویه خیلی حاد (vv) و سویه خیلی خیلی حاد ((vv+
تادهه 50 میلادی بیماری مارک به عنوان یک بیماری خفیف به شمار می رفت و سویه های جدا شده از این ویروس در این مدت احتمالا متعلق به پاتوتیپ های خفیف آن (
mMDV) بوده است. در نیمه دوم همان دهه و اوایل سال های 1960 سویه حادتری از این بیماری ظاهر شد که بیماریزایی قابل توجهی را ایجاد نمود . سپس این ویروس در طی سال های 1970 تا 1980 زهرابه آن به VV MDV تکامل یافت که همان سویه فوق حاد بیماری بود که تلفات سنگینی را بر صنعت طیور تحمیل نمود. از سال های 1990 به بعد، شدت بیماری زایی ویروس به مرور زمان افزایش پیدا کرد تا اینکه در طی سال های اخیردر اثر موتاسیون سویه خطرناک vv+ ظاهر شد. با توجه به وضعیت موتاسیون در ویروس به نظر می رسد که انتخاب طبیعی MDV را به سمت تولیدیک زهرابه خطرناکتر پیش می برد. ایمنی واکسیناسیون جلو تکثیر و تولید مثل ویروس را می گیرد ولی در عین حال با ویروس به رقابت می پردازد و ویروس برای ادامه حیات خود به سویه ای خطرناکتر جهش می یابد.
در کنترل بیماری مارک آنچه که برای ما خیلی مشکل ساز شده است آینده غیر قابل پیش بینی این بیماری است ، زیرا با تغییر زهرابه و افزایش حدت ویروس ، اثر واکسیناسیون تقلیل می یابد و همیشه باید به دنبال تولید واکسن های مطلوبترباشیم. همچنین معلوم گردیده كه واكسن مارك تنها از بروز تومورها و فلجی پیش گیری نموده و نمی تواند از مبتلا شدن پرندگان به ویروس مارك جلوگیری نماید. بنابراین رعایت معیارهای بهداشتی از طریق مدیریت خوب و در نتیجه در تماس قرار نگرفتن طیور با ویروس از اهمیت ویژه ای در جلوگیری از بیماری برخوردار است. رعایت مسائل تهویه برای دور كردن ذرات پرآلوده به ویروس در محیط جایگاه نیز در این زمینه قابل ذكر است .
استفاده از واكسن
DNA در کنترل عفونت‌های ویروسی:
امروزه واكسن
DNA برای مقابله با عفونت های ویروسی از جمله بیماری مارک و آنفلونزای پرندگان دردست طراحی و ساخت است . به دلیل توان ایمن زایی بالا، بسیار به صرفه تر از سایر واكسن ها است. هدف از تولید واكسنDNA محدود كردن تكثیر ویروس‌ها، پیشگیری از بیماری یا بهبود بیماری اولیه و كاهش بازگشت عفونت های بدون علامت است. واكسن DNA شامل كد كننده یك آنتی ژن یا ایمونوژن است كه پس از ورود یاخته و مواجهه با سیستم ایمنی بدن میزبان، مبادرت به تولید پاسخ های ایمنی هورمورال و سلولی می كند. با تزریق واكسن DNA در پوست، سلول های عرضه كننده آنتی ژن مستقیما با DNA تركیب و اقدام به تولید ژن كد كننده آنتی ژن موجود در واكسن كرده و پروتئین ایمن‌زا تولید می‌كند.: با توجه به توانایی واكسن DNA برای تحریك سیستم ایمنی سلولی، استفاده از آنها برای مقابله با عفونت های درون سلولی از جمله ویروس ها مناسب است . بخصوص در رابطه با بیماری هایی که سویه های مختلف یک ویروس در بیماری زایی آن نقش دارد، واكسن DNA ایمنی بسیار مناسبی ایجاد خواهد کرد زیرا قادر است بر علیه انواع مختلف سروتیپ های ویروس بیماری پادتن اختصاصی تولید نماید. به عنوان مثال واکسنDNA بیماری مارک محتوی تقریبا 20 سویه بیماریزا از سروتیپ یک ویروس MDV است که توانایی امینیزاسیون بر علیه انواع سروتیپ بیماری مارک را دارد. در حال حاضر، واکسنهای بیماری مارک از ویروس های ضعیف شده این هرپس ویروس گرفته می شوند، و تکثیر آنها به میزان زیاد مستلزم ماه ها تلاش آزمایشگاهی است. در حالیکه، واکسن جدید «DNA» براحتی نمونه برداری میشوند، و در زمان کوتاهی می توان به مقادیر زیادی تولید و در اختیار عموم قرار داد. این واكسن مشابه واكسن های واجد ویروس زنده یا ضعیف شده عمل كرده و ایمنی طولانی مدت و وسیع ایجاد میكند، قیمت ارزان، توان ایمن زایی بالا، قابل نگهداری در دماهای بالا و پایین از جمله مزایای این واكسن است
بحث و نتیجه گیری :
جهت موفقیت در کنترل بیماری مارک در آینده ناگزیر هستیم سه مسئله را مورد توجه و بررسی قرار دهیم :
1- استفاده از بهترین واکسن ها هم یک تضمین ایمنی دراز مدت و صد در صد ایجاد نمی کند. معلوم گردیده كه واكسن مارك تنها از بروز تومورها و فلجی پیش گیری نموده و نمی تواند از مبتلا شدن پرندگان به مارك جلوگیری نماید.
2- موتاسیون و افزایش حدت ویروس کنترل آن را دچار مشکل نموده است.
3- قطع ارتباط بین ویروس و میزبان از طریق رعایت اصول بهداشتی و امنیت زیستی، زیرا تغییرات ژنتیکی و جهش زایی در ویروس
MD ممکن است باعث تبدیل MD به یک بیماری مشترک یا انتقال آن از مادر به جنین گردد(عمودی)

استراتژی های پیش رو برای کنترل بیماری :
1- استفاده از واکسن های پلی والانت ( دارای پادتن های گوناگون) که بتواند در برابر پاتوتیپ های مختلف یک سویه بیماری زا ایمنی اختصاصی ایجاد نماید . همچنین ترکیب برخی از سویه ها برای ایجاد حالت سینرژیسم و تولید واکسنهای مطلوبتر، این اثر به خوبی در بین سروتیپ های 2و3 مشاهده می گردد اما ایجاد سینرژیسم بین سروتیپ های دیگر نیازمند مطالعات بیشتر است.
2- استفاده از تکنولوژی استخراج
DNA و خاص سازی آن جهت تولید واکسن که می تواند یک راهکار مناسب جهت جلوگیری از موتاسیون در ویروس مارک باشد، زیرا به عنوان مثال واکسنDNA بیماری مارک محتوی تقریبا 20 سویه بیماریزا از سروتیپ1 ویروس MDV است که امکان ایمنی بر علیه انواع سروتیپ های بیماری مارک را دارد. بنابراین احتمال ظهور یک پاتوتیب وحشی به عنوان یک عامل بیماری زای جدید به میزان زیادی کاهش می یابد.
3- رعایت اصول امنیت زیستی برای کنترل و حذف ویروس از محیط پرورش ، که جهت کنترل و جلوگیری از ورود عوامل بیماریزا از طریق هوا ، با توجه به اینکه ذرات گرد وغبار آلوده به ویروس نقش مهمی در بروز بیماری دارد می توان از *****های هوادهی مثبت استفاده نمود به گونه ای که هوا بعد از عبور از *****های استاندارد جهت حذف عوامل بیماریزا به داخل سالن پرورش دمیده شود. اگر چه هنوز به صورت عملی در این زمینه کاری صورت نگرفته است اما چنانچه با اندیشه ای صحیح به صورت اقتصادی و تجاری روی آن کار شود تاثیر آن در کنترل بیماری ها کاملا مشهود خواهد بود.

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


Cialis prices
دوشنبه 7 خرداد 1397 11:37 ق.ظ

Point well applied..
no prescription cialis cheap prezzo cialis a buon mercato cialis generic availability does cialis cause gout only best offers cialis use i recommend cialis generico cialis herbs cialis 20 mg cost cialis 5 mg buy cialis dosage recommendations
Buy viagra
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 07:48 ق.ظ

Wow all kinds of useful facts!
viagra pharmacy online cheap sildenafil uk viagra uk prescription buy viagra locally online pharmacy usa pharmacy usa online where can i buy cheap viagra online buy viagra cheaply buy viagra prescription online best place to buy viagra
Online cialis
شنبه 18 فروردین 1397 05:11 ب.ظ

Nicely put. Cheers.
cialis 5 mg american pharmacy cialis cialis kaufen wo deutschland cialis online cialis kamagra levitra we recommend cialis info preis cialis 20mg schweiz buy cialis uk no prescription cialis ahumada import cialis
Cialis canada
پنجشنبه 2 فروردین 1397 11:03 ق.ظ

Appreciate it, A good amount of material.

5 mg cialis coupon printable cialis 10 doctissimo wow cialis tadalafil 100mg fast cialis online cialis generico milano cialis prices buy cialis uk no prescription cialis generico in farmacia cialis 5 mg cialis 5 mg funziona
livejasmin credit hack free
جمعه 4 اسفند 1396 07:49 ق.ظ
من این وبسایت را از طریق پسر عمویش پیشنهاد دادم. من مطمئن نیستم که آیا این قرار داده شده است
از طریق او نوشته شده است به عنوان هیچ کس دیگری درک نمی کند
چنین دقیق در مورد دشواری من تو شگفت انگیز هستی
متشکرم!
imvu free credits
دوشنبه 13 آذر 1396 05:35 ب.ظ
وقتی که من در اصل نظر دادم، بر روی گزینه "اطلاع از من زمانی که نظر جدید اضافه شده است" را کلیک کرده و اکنون هربار که یک نظر اضافه می شود
من چهار ایمیل با همان نظر دریافت می کنم. آیا راهی وجود دارد که بتوانید مرا از این سرویس حذف کنید؟
خیلی ممنون
password for cam4 token generator
دوشنبه 6 آذر 1396 06:36 ب.ظ
انگار ذهن من را میخوانی! به نظر می رسد که خیلی زیاد است
در مورد این، مانند شما کتاب را در آن یا چیزی نوشتید. من فکر می کنم که شما می توانید
با برخی از عکس ها به خانه کمی حرکت می کند، اما
غیر از این، این وبلاگ فوق العاده است. خوب خواندن
مطمئنا برگشتم
ask a psychic
چهارشنبه 10 آبان 1396 05:01 ب.ظ
چه اتفاقی افتاده است، من برای این موضوع جدید هستم، بر روی این مسئله من کشف کردم که کاملا مفید و مفید است
بارها به من کمک کرد من امیدوارم که کمک و کمک کنم
مشتریان آن را به من کمک کردند. آفرین.
Betsey
سه شنبه 10 مرداد 1396 09:03 ب.ظ
Great post. I was checking constantly this blog and I am impressed!

Very useful info specifically the last part :) I care for such info much.
I was looking for this particular information for a long
time. Thank you and best of luck.
Mavis
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 11:53 ق.ظ
I am sure this article has touched all the internet users, its really
really nice article on building up new blog.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر