تبلیغات
براسان - بررسی عوامل تاثیرگذاردرسیستم ایمنی غددپستانی

بلوچستان


Admin Logo
themebox Logo
نویسنده :انس حسین بر
تاریخ:سه شنبه 19 بهمن 1389-11:47 ب.ظ

بررسی عوامل تاثیرگذاردرسیستم ایمنی غددپستانی

تا قرن نوزدهم اطلاع کافی در مورد بیماری ورم پستان در دست نبود بتدریج با ازدیاد تعداد گاو های شیری و محصول تولید شیر موضوع اورام پستان افزایش یافت . امروزه که استرپتوکوک ها انتشار بیشتری یافته و بعنوان عادی ترین و جدی ترین مسئله در اورام پستان محسوب می شود.

تعریف- بنا به تعریف Mastitis یا ورم پستان عبارتست از تورم غده پستانی بدون توجه به عامل مولده آن که در دوره بیماری تغییراتی در بافت پستان و ترشحات آن دیده می شود اطلاق می کنیم .این اشکال از نظر همبستگی با علل متفاوتی بوده که حائز اهمیت اند و اصولا" تمام صورت های آن در اثر ضایعه ای که در پستان و مجرای کانال یا سینوس های شیر دیده می شوند.بوقوع می پیوندند. این اشکال به فرم های حاد  تحت حادو مزمن .تحت درمانگاهی بروز می نمایند.

این مقاله مروری است در باره ایمونوبیولوژی پستان وتوصیف عوامل شناخته شده ای که مهم ترین نقش را در سیستم دفاعی غدد پستان قبل از زایمان بررسی می نماید. اگرچه با توجه به تکنولوژی و پیشرفت های انتخاب ژنی جهت بهبود شیرواری بوده تا نقش تغذیه ای گوساله ها . مادامیکه این افزایش در تولید محصولات شیر بعنوان پایه و اساس صنعت شیرواری محسوب می شود.عوامل و فاکتورهایی همواره در سیستم دفاعی غدد پستانی و توانایی میزبان به مقاومت در برابر اورام پستان با توجه به مدیریت فشرده تاثیر گذارند.پیشرفت های تکنولوژی جدید در موضوع ایمونولوژی منجر به تحقیقات ومطا لعه جدید تری در باره ایمنی غدد پستانی و بیماری زایی آن شده است. پیشرفت و چشم اندازهای اخیراز طی دو دهه گذشته در حل موضوع سیستم ایمنی غدد پستان گاو و اعمال آن صورت پذیرفته است(  Burton and Erskine 2003 و سایرین ) . در سال 1980 بیشترین توجه در باره خصوصیات و اعمال لوکوسیت های غدد پستانی گاو بوده است. تحت جمعیتی از لوکوسیت های مختلف به آسانی با جریان سیتومتری و با استفاده از آنتی بادی تک کلنی مشخص می گردند. از سال 1990 این تحقیقات گسترش یافته که منجر به مطالعه سیتوکینازگاو و نقش بالقوه آن ها در بیماری زایی و کنترل اورام پستان می باشد. قابلیت استفاده از این ژن سیتوکنین وجایگاه پروتئینی آن منجر به استراتژی هایی در تشخیص شامل آزمایشات مونوکلونال آنتی بادی ، واکنش های پلی مراز PCR  وتعیین پروتئین با آزمایشات بیولوژی و الیزا گردید.هر چقدر میزان سیتوکین های بیشتری تولید می شدند منجر به کاوش های تازه تری در واکنش های ایمنی وکنترل بیماری می گردید. هنگامیکه تلاش جهت کشف رمز واکنش های غدد پستانی به مقاومت در برابر بیماری یا موارد مشکوک می گردید پیشرفت های عالی در زمینه اعمال ژنی مفید بودند ((Madsenetal 2004  وبطور وضوح مشخص شد که سیستم ایمونولوژی غدد پستانی تسریع بیشتری در زمینه کارآیی آن در علوم دامپزشکی دارد. فرآیند بهتر از چگونگی مکانیسم دفاعی غدد پستانی در خلال تغییرات بحرانی در سیکل شیرواری جهت تلاش در کاهش ظهور ورم پستان در گاو های شیری می باشد.

حساسیت به اورام پستان- با مختل شدن مکانیسم دفاعی غدد پستانی افزایش بیماری ورم پستان مشاهده می گردد.در گاو های شیروار عوامل و فاکتور های متعدد ژنی ،فیزیکی و محیطی بعنوان عوامل دفاعی دام در برابر افزایش وقوع وظهور بیماری ورم پستان می باشند.بعنوان مثال تاکید بر انتخاب ژنتیکی  دام جهت افزایش شیر بیشتر با ورم پستان همبستگی دارد.(Heringstad et al 2003) یعنی با افزایش شیر واری درصد ابتلاء به اورام پستان بیشتر می شود. از لحاظ فاکتور محیطی دوشش شیر بوسیله ماشین های شیردوش سبب زخم بافت های سر پستانک گردیده و در نتیجه نفوذ وورود باکتری ها وابتلاء آن به اورام پستان آسانتر می گردند.مجموع و شرایط نگهداری و افزایش تعداد گاو در هر واحد و استفاده مواد بستر سبب پیشرفت تراکم باکتری ها بوده و در نتیجه موجب حساسیت ابتلاء  دام به عفونت داخل پستان دام ها ودرهم شکستن مکانیسم دفاعی مهم دام در برابر بیماری منجر می شوند.(Hogan and Smith 2003 ) تراکم و سیستم مدیریتی گاو های شیروار و انتخاب ژنتیکی دام حهت افزایش شیر بیشتر منجر به استرس های ایمونوبیولوژی اضافی در گاو های شیرده می شوند .

این چنین استرس ها سر انجام مشکلات بیماری ورم پستان را افزایش خواهند داد. خذف هر گونه استرس کاری غیرعملی ونشدنی است و هر گونه چاره اندیشی جهت کم کردن نفوذ استرس های حساس به بیماری باعث تعدیل و اصلاح واکنش میزبان به استرس دهنده ها می شوند. رقابت های تحقیفاتی که محققان با آن روبرو هستند در حال حاضر بدست آوردن بهترین راه حل و تفهیم از ایستادگی در برابر بین واکنش های عوامل پاتوژن باکتری ها و واکنش های میزبان است. که در نتیجه ملزم به حذف کلی عوامل بیماری زا از غدد پستانی بوده و راه کار های آن موجب بالا بردن توان دفاعی وایمنی این عوامل قبل از ظهور بیماری ورم پستان است.

مکانیسم های دفاعی پستان-مکانیسم های دفاعی غدد پستانی باتنوع متفاوتی بوده که می توان آن را به دو گروه مجزا تفکیک نمود : ایمنی مادر زادی و دیگری ایمنی خصوصی .ایمنی مادرزادی که بعنوان غیر خصوصی معرفی می گردد. نوعی از سیستم دفاعی است که در دوران مراحل اولیه عفونت حالت غلبه بر بیماری را دارد. واکنش های غیر خصوصی موجود بسرعت در مکان عفونت با محرک های متعددی فعال می شوند. به هر حال با ارایه و تکرار در همان مکان افزایش نمی یابند.واکنش های مادر زادی و غیر خصوصی غدد پستانی بتوسط موانع سر پستانک ها ،ماکروفاژ ها ، نوتروفیل ها و NK  سلول های کشنده و عوامل محلول واقعی ارز یابی و بررسی می گردند.

عوامل پاتوژن بیماریزا بتوسط مولکول های آنتی بادی ، ماکروفاژها وتعدادی جمعیتی از لنفوییدی به یک عامل پاتوژن و بیماریزا می توانند افزایش یابند.بنابراین ابتلاء عفونتی داخل پستانی جدید نیاز به هر دو عوامل واکنش مادرزادی واکتسابی وهماهنگی بین آن ها است که بطور مطلوب بدست می آید. به هر حال جنبه های متعدد زیادی در غدد پستانی گاو در دوران شیرواری از درجه کمتری حائز اهمیت می باشند. بویژه در دوران انتقال. اکثرا" دو هفته مانده به زایمان و گوساله زایی دام و در خلال سه هفته اول شیرواری هنگامیکه مکانیسم دفاعی میزبان بطور مهیجی تغییر می کند تشخیص داده می شود. (Sordillo et al  1997) . نتیجه وپیامد آن این است که گاو شیروار اکثرا" قبل از زایمان بیشترین حساسیت به ورم پستان دارند. بنابراین جای تعجبی نیست که تحقیقات سعی و تلاش خود را در چگونگی دفاعی غدد پستانی و تفهیم عواملی که ممکن است در سیستم ایمنی در زمان دوران بحرانی دارند معطوف نمایند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


home std test
یکشنبه 4 تیر 1396 11:10 ب.ظ
بسیار قلب از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب ابتدا آیا واقعا نشستن بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی درون پاراگراف شما قادر به من مؤمن متاسفانه تنها برای بسیار در حالی که
کوتاه. من هنوز مشکل خود را با
فراز در منطق و شما ممکن است را خوب به
پر همه کسانی شکاف. در صورتی که شما در واقع که
می توانید انجام من می مطمئنا تا پایان در
گم.
Rhea
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:43 ق.ظ
I'm not sure where you're getting your information, but good topic.
I needs to spend some time learning more
or understanding more. Thanks for magnificent info I was looking for this
information for my mission.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر